Metų knygos rinkimai 2014

By   balandžio 23, 2015

Top10 knygosAkcijos „Metų knygos rinkimai 2014“ nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų kategorijoje – Rasos Aškinytės romanas „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“ (leidykla „Vaga“), poezijos kategorijoje – Vytauto Stankaus knyga „Iš veidrodžio, už“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), knygų paaugliams kategorijoje – Vytauto Račicko apysaka „Aš, dviratis, pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais“ (išleido V. Račickas) ir vaikų kategorijoje – Danguolės Kandrotienės apysaka-pasaka „Spintos istorijos“ (leidykla „Terra publica“).
Rasos Aškinytės romanas „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“ – galima sakyti, jog tai meilės istorija, kurioje į žmonių santykių kasdienybę žvelgiama be sentimentų, bet skvarbiu, analitiniu žvilgsniu. Viena svarbiausių temų – žmonių komunikacija, socialiniai įpročiai.
Poeto Vytauto Stankaus knygoje „Iš veidrodžio, už“ eilėraščiai balansuoja ant dramatiškos ribos: tarp gražu ir teisinga, tarp žmogaus vienatvės ir atsargių pastangų ją įveikti. Neatsisakoma kiek vyresnių poetų atradimų ir kartu kuriamos savitos įdomios kompozicijos.
Rašytojas Vytautas Račickas apysakoje „Aš, dviratis, pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais“ vėl sugrįžta į savo moksleiviškus metus ir stebi „Vieno pavasario istorijoje“ (2012) sukurtų personažų – Kaziuko Tilindžio ir Aliutės Šavalinskaitės – gyvenimo kelią, daugiausiai dėmesio skirdamas būtent paauglių kasdienybei, jų jausmams ir išgyvenimams.
Danguolės Kandrotienės apysakos-pasakos „Spintos istorijos“ veikėja septynmetė Emilija, bendraudama su senais drabužiais bei daiktais, sugrūstais spintoje ant aukšto, ne tik sužino daug naujo apie savo šeimos istoriją, bet ir prikelia daiktus naujam gyvenimui.
Metų knygos rinkimai vyksta kasmet nuo 2005 m. Šiemet jau dešimtąjį kartą skaitytojai rinko jiems labiausiai patikusią knygą. Prieš dešimt metų buvo renkama tik knyga suaugusiesiems, o šiemet skaitytojai iš ekspertų pasiūlytų knygų balsuodami rinko Metų knygas keturiose kategorijose – suaugusiųjų, poezijos, paauglių ir vaikų.
Skaitytojams buvo pasiūlyta dvidešimt kūrinių – kiekvienoje kategorijoje po penkias knygas. Akcijoje dalyvaujančios knygos parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių, išleistos nuo 2013 metų rugsėjo 1 iki 2014 metų rugpjūčio 31 dienos.
Balsuoti buvo galima Metų knygos rinkimų interneto svetainėje, siųsti laiškus elektroniniu bei paprastu paštu. Šiemet už Metų knygas balsavo 26032 skaitytojai.
Akciją užbaigė „Metų knygos rinkimai 2014“ laureatų apdovanojimai, kurie vyko vasario 22 dieną 14 valandą Vilniaus knygų mugės Forume-LRT studijoje. Taip pat buvo apdovanoti trečią kartą vykusio recenzijų konkurso nugalėtojai. Renginį tiesiogiai transliavo LRT KULTŪRA ir portalas lrt.lt.
Metų knygos rinkimus laimėjusias knygas leidyklos gali pažymėti „Ekslibris.lt“ sukurtu Metų knygos atspaudu. Specialų atspaudą knygoms pažymėti sukūrė kultūros istorikė Neringa Jarmalienė ir grafikė Jūratė Kemeklytė Bagdonienė. Ženklo grafinis sprendimas – lakoniškas, schematiškas, programuojantis nuolatos skaitomą knygą, išsiskleidusį žiedą, amžiną tėkmę ir atsinaujinimą užtikrinantį vandens malūno ratą. Leidyklos šį ženklą gali atsisiųsti iš interneto svetainės metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt ir juo padabinta juostele pažymėti knygą. Taip skaitytojas greičiau atkreips dėmesį į daugiausiai simpatijų sulaukusias knygas.
Metų knygos rinkimus laimėjusius visus keturis autorius „Ekslibris.lt“ apdovanojo specialiai jiems sukurtais vardiniais atspaudais, kuriuos įteikė Metų knygos rinkimų apdovanojimų ceremonijoje.
Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti mūsų visuomenėje skaitymo prestižą. Akcijos idėja – pristatyti geriausius šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrinius.
Akciją rengia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bei Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.
Akcija „Metų knygos rinkimai 2015“ bus skelbiama šių metų rudenį.
PADANGŲ PARDUOTUVĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *