Iš ko sudaryti dažai ir kas paprastai nulemia jų kainą?

By   birželio 9, 2014

Daugelis dažų gaminami iš labai panašių medžiagų – dažniausia iš rišiklio, užpildo, spalvos pigmentų ir įvairių priedų. Be rišiklio nebūtų įmanoma pagaminti jokių dažų, nes jis, galima teigti, yra ir vienas iš pagrindinių komponentų nagrinėjant dažų formules. Rišiklio panaudojimas nulemia tam tikrus dalykus, svarbi ir rišiklių rūšis, kiekis produkte. Rišiklis lemia ar dažai bus atsparūs, ar blizgės, kaip gerai prilips, ar nesutrūkinės. Dažai su tinkamai atitaikytu rišiklio kiekiu yra daugiau negu dažai. Būtent rišiklis yra toji medžiaga, kuri suformuoja plėvelę. Beje, rišiklis gali būti panaudojamas ne tik dažų gamyboje, bet ir gaminant apsaugines dangas ar laką.

Užpildas

Užpildo funkciją dažuose paprastai atlieka vanduo, jeigu dažai yra lateksiniai, arba tirpiklis, jeigu dažai pagaminti aliejiniu pagrindu. Užpildui išgaravus, paviršiuje lieka pigmentų ir surišiklio – tai yra kietosios dažų dalelės.

Spalvos pigmentai

Pigmentai – tai dažų dalelės, kurios yra susmulkintos – sumaltos į miltelius arba labai smulkius krislelius. Pigmentus įprasta naudoti gaminant lateksinius arba aliejinius dažus. Pigmentai taip pat skirstomi į pagrindinius, kurie suformuoja tam tikrą spalvą ir padaro ją nepermatomą, ir pagalbinius dažų pigmentus, kurie padidina paviršiaus atsparumą trinčiai, šveitimui, blukimui, dėmėms ir kreidavimui. Taigi kartais pasirenkami įprasti dažai, o kartais – ir daugiau negu dažai, suteikiantys ir papildomų privalumų. Brangesniuose ir kokybiškesniuose dažuose yra per 35-45 procentus spalvos pigmentų – kietųjų dalelių, kai tuo tarpu pigiuose dažuose jų kiekis yra gerokai mažesnis ir siekia 25-30 proc.

Dažų priedai

Dažuose galima rasti įvairių priedų, kurie pagerina dažų savybes tiek technologine, tiek ir eksploatacine prasme. Įvairių priedų daugiau randama geresnės kokybės dažuose negu tuose, kurie pasižymi prastesne kokybe ir yra pigesni, tačiau tai nėra visais atvejais patvirtinta taisyklė. Jei pasirenkami geresnės kokybės dažai, galima būti tikriems, kad dažais tam tikrą paviršių padengti bus paprasčiau, o išvaizda nudažius bus nepalyginamai geresnė. Taip pat yra dažų, kuriuos panaudojus gerokai pagerėja ir apsauginės dažyto paviršiaus savybės, tad tokie dažai iš tikrųjų yra daugiau negu dažai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *